WSPR w Olsztynie

Wojewódzka dyspozytornia Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie

Kompleksowa realizacja wdrożenia WSPR Olsztynpełnego systemu obsługi dyspozytorni PRM przez firmę PROFKOM.

 

Budowę systemu dyspozytorskiego w pogotowiu ratunkowym w Olsztynie firma PROFKOM rozpoczęła na początku 2007 roku dzięki decyzji Marka Myszkowskiego, dyrektora WSPR w Olsztynie. Pierwszym etapem budowy było przeniesienie dyspozytorni pogotowia ratunkowego do pomieszczeń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie i uruchomienie Systemu Wspomagania Decyzji firmy ABAKUS Systemy Teleinformatyczne Sp. z o.o.

W maju 2008 r. firma PROFKOM wdrożyła w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie radiotelefony cyfrowo-analogowe Motorola. Było to pierwsze w Polsce wdrożenie cyfrowej łączności w pogotowiu ratunkowym.

Korzyści płynące z tego rozwiązania to:

 • możliwość kodowania korespondencji radiowej, a co za tym idzie jej poufność
 • zwiększona pojemność kanału (możliwość utworzenia dwóch logicznych szczelin czasowych przy zachowaniu szerokości kanału 12,5 kHz)
 • brak szumów – łączność do granicy zasięgu radiotelefonu jest cały czas tej samej jakości
 • identyfikacja rozmówcy
 • możliwość przesyłania krótkich wiadomości tekstowych pomiędzy radiotelefonami
 • aplikacje wspierające cyfrową platformę MOTOTRBO

Do dyspozytorni WSPR w Olsztynie zostały podłączone Zespoły Ratownictwa Medycznego obsługiwane wcześniej przez okoliczne lokalne dyspozytornie w Olsztynku, Dobrym Mieście i Biskupcu.

WSPR Olsztyn dyspozytor

Stanowisko dyspozytora

Na początku 2012 r Wojewoda Warmińsko–Mazurski podjął decyzję o budowie dyspozytorni obsługującej obszar całego województwa. WSPR wyposażył nową dyspozytornię w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny, m.in.: serwery, rejestrator rozmów TRX, centralę telefoniczną PLATAN IP PBX Server LIBRA.

Panasonic KX-DT343

Konsola Panasonic KX-DT343

Uruchomiono dziewięć stanowisk dyspozytorskich. Każde stanowisko zostało wyposażone w komputery z trzema monitorami; na jednym wyświetlany jest system SWD-ST-PR, na drugim 32” monitorze wyświetlana jest mapa cyfrowa sprzęgnięta z systemem SWD-ST-PR, a na trzecim wyświetlane są dodatkowe informacje, jak np. historia połączeń telefonicznych, informacje o osobie dzwoniącej oraz dane z programu NASO do monitorowania pracy dyspozytorów. Dodatkowo na każdym stanowisku dyspozytorskim są zainstalowane po dwa telefony systemowe Panasonic KX-DT343 z konsolami szybkiego wybierania. Na konsolach zaprogramowano numery telefonów do ZRM, SOR, jednostek Straży Pożarnej i Policji na terenie województwa warmińsko–mazurskiego. Telefony są wyposażone w bezprzewodowe słuchawki. Dyspozytor w systemie SWD-ST-PR wykorzystuje moduł obsługi rejestratora rozmów TRX umożliwiający automatyczny odsłuch rozmów związanych z zarejestrowanym w systemie zdarzeniem.

Dyspozytornię podzielono na dwie sale:

 • pierwszą z sześcioma dyspozytorami przyjmującymi zgłoszenia alarmowe z numeru 999 (jedno stanowisko obsługuje dyspozytor koordynator),
 • drugą z trzema dyspozytorami obsługującymi trzy rejony operacyjne województwa: centrum, wschód i zachód. Dyspozytorzy wysyłają ambulanse i nadzorują je w czasie realizacji zleceń wyjazdu.

Wspólnie z firmą PLATAN firma PROFKOM podjęła działania związane z wprowadzeniem na rynek nowej generacji terminali statusów na bazie medium transmisyjnego GPRS.

Terminal statusów DTS-3001CE

Terminal statusów DTS-3001CE

Korzyści płynące z tego rozwiązania to:

 • praktycznie nieograniczony zasięg działania sieci komórkowej
 • odpowiednia przepustowość dla transmitowanych danych
 • brak ograniczeń co do obsługiwanej liczby ambulansów

Wszystkie ambulanse systemowe na terenie województwa zostały wyposażone w nowoczesne terminale statusów DTS-3001CE firmy PLATAN. Terminal statusów składa się z 7” monitora z ekranem dotykowym, zintegrowanego modułu GPS (lokalizacja) oraz GPRS (transmisja danych).

Terminal służy do odbierania zleceń wyjazdów z dyspozytorni, wysyłania statusów o stanie realizacji zlecenia i wysyłania wiadomości tekstowych do dyspozytorni. W ambulansach zainstalowano drukarki w celu wydruku pełnowymiarowych kart zlecenia wyjazdu ZRM. Wydruk odbywa się na gotowych formularzach. Na karcie wyjazdowej, w momencie zlecenia, automatycznie drukowane są dane pacjenta i osoby zgłaszającej z numerem telefonu i czasem przyjęcia wezwania, nazwą zespołu realizującego np. „S 11” , kodem dyspozytora przyjmującego i wysyłającego oraz numerem zlecenia.

Terminal statusów DTS-3001CE

Terminal statusów DTS-3001CE

Po otrzymaniu z SWD-ST-PR współrzędnych zdarzenia, dzięki wykorzystaniu zintegrowanej AutoMapy, terminal automatycznie nawiguje do miejsca zdarzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu została ograniczona do minimum korespondencja radiowa.

Wysłane statusy automatycznie rejestrują czasy operacyjne zdarzeń typu „wyjazd z bazy”, „przybycie do pacjenta” itp. w SWD-ST-PR. Rozwiązanie to ma kluczowy wpływ na usprawnienie pracy dyspozytorów. System SWD-ST-PR ma wbudowany moduł mapy cyfrowej, dzięki któremu dyspozytor na jednym z monitorów swego komputera widzi lokalizację ambulansów, ich prędkość oraz czy pojazdy mają włączoną sygnalizację alarmową. Na mapie także wyświetlana jest lokalizacja zdarzeń.

W ambulansach w Olsztynie i Elblągu podłączone zostały dodatkowo moduły CAN umożliwiające monitorowanie ilości paliwa i stanu licznika.

Terminal co jedną minutę automatycznie synchronizuje własny zegar z czasem satelitarnym GPS. Serwer systemu SWD-ST-PR w dyspozytorni w Olsztynie także automatycznie synchronizuje czas ze wzorcem czasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano jednolity czas w całym wojewódzkim systemie pogotowia ratunkowego, zarówno w ambulansach, jak i w dyspozytorni.

Pager DSP 93S

Pager DSP 93S

W momencie dysponowania ZRM automatycznie wysyłany jest sygnał na pagery, powiadamiając jednocześnie wszystkich członków zespołu ambulansu o wyjeździe niezależnie od miejsca ich przebywania na terenie podstacji. Pagery dodatkowo informują, w jakim kodzie pilności jest wyjazd. W kodzie drugim pager generuje tylko sygnał dźwiękowy. Przy wyjedzie w kodzie pierwszym dodatkowo generowane są wibracje.

System alarmowania ZRM - Digitex DWA

System alarmowania ZRM – Digitex DWA

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i zwiększenia skuteczności powiadamiania zespołów wyjazdowych w pomieszczeniach wypoczynkowych zostały zainstalowane wyświetlacze DWA z wyświetlanym symbolem dzwonka i z narastającym sygnałem dźwiękowym, uruchamiane w pokojach zespołu dysponowanego do wyjazdu. W ramach systemu DWA uruchomiono system potwierdzeń zwrotnych, informujący dyspozytornię o przyjęciu do realizacji zlecenia wyjazdu przez ZRM.

            Wysoka jakość systemu, o którym mowa powyżej, nie jest jedyną jego zaletą. Warto dodać, że system SWD-ST-PR rejestruje wszystkie dane, tworząc bazę danych z możliwością ich eksportu do innych formatów (np. Excel), gdzie mogą być dowolnie przetwarzane i analizowane.

 Zastosowanie sprzętu renomowanych producentów daje gwarancję niezawodności i bezpieczeństwa działania systemu, co ma szczególne znaczenie w przypadku ratowania ludzkiego życia. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych powoduje, że koszty eksploatacji systemu są niskie.

SWD-ST-PLI-CBD

Lokalizacja osoby wzywającej SWD-ST-PLI-CBD

W dyspozytorni wszystkie procesy realizowane są automatycznie. Po odebraniu telefonu od osoby dzwoniącej system komunikuje się z PLI CBD, pokazując dyspozytorowi na mapie cyfrowej lokalizację osoby dzwoniącej z jej danymi. Numer telefonu i dane osoby dzwoniącej są automatycznie wprowadzane do karty wyjazdowej. Przyjęte zlecenie automatycznie wysyłane jest do właściwego dyspozytora wysyłającego ZRM. Po zadysponowaniu ambulansu następuje automatyczne powiadomienie właściwego ZRM o wyjeździe poprzez system pager i DWA, w ambulansie drukowana jest pełnowymiarowa karta wyjazdowa. Po wejściu ratowników do ambulansu z terminala statusów wysyłany jest status „wyjazd z bazy”, następnie po dotarciu do pacjenta status „przybycie do pacjenta” itd. Wszystkie czasy operacyjne są automatycznie rejestrowane w systemie SWD-ST-PR.

Logo Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Autorem jest artysta grafik Piotr Skrzypczak

Logo Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Autorem jest artysta grafik Piotr Skrzypczak

Dyspozytornia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie została połączona specjalnymi łączami z dyspozytornią WCPR odbierającą połączenia z numeru 112. Zastosowane rozwiązanie techniczne umożliwia przekazywanie z WCPR do pogotowia identyfikacji numeru telefonu osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112. Jest to pierwsze tego typu wdrożenie w kraju.

Wysokie zaawansowanie technologiczne systemu zrealizowanego przez firmę PROFKOM we współpracy z firmami ABAKUS i PLATAN umożliwia dyspozytorom i ratownikom skuteczne i bezpieczne realizowanie postawionych zadań. Dyspozytorzy dziennie odbierają około 1000 telefonów od osób dzwoniących na numer alarmowy 999 i dysponują na terenie województwa warmińsko–mazurskiego około 400 wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Podsumowując można z całą pewnością stwierdzić, że olsztyńska dyspozytornia pogotowia ratunkowego jest jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych w kraju.

                                                                                              Opracował:

mgr inż. Krzysztof Truszkowski

„PROFKOM” Olsztyn

                                                                                           boss@profkom.olsztyn.pl

www.profkom.olsztyn.pl

 


profkom-logo

Profesjonalna Aparatura Radiokomunikacyjna PROFKOM jest prywatną firmą działającą od 1992 roku. Specjalizujemy się w systemach łączności przewodowej i bezprzewodowej (radiokomunikacja i telekomunikacja). Zajmujemy się tworzeniem profesjonalnych systemów łączności i powiadamiania. Wykonujemy specjalistyczne prace instalacyjne, w tym także prace wysokościowe. Kompleksowo dostarczamy i wdrażamy do eksploatacji specjalistyczny sprzęt do dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnych. Firma Profkom jest autoryzowanym przedstawicielem renomowanych firm, takich jak MOTOROLA, PLATAN i ABAKUS. Produkty tych firm gwarantują naszym Klientom niezawodną pracę dostarczanych systemów.

Komentowanie jest wyłączone